////////////////////////

Žákův mlýn Dobrovíz

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

…A je to tady – dlouho očekávaný den pro školení, které opět povede Miroslav. Ráno si přivstal, miska ovesných vloček byla vrchovatá, na hraně umyvadla se choulil chomáček pěny na holení a Miroslav si zrovna zapínal své oblíbené manžetové knoflíčky. Podobné dny pro něj představují doslova rituál – obřad. Zodpovědný přístup ke své práci je plně v souladu s jeho zodpovědným přístupem k planetě Zemi. Nebyla to náhoda, že se z domova vydal na Masarykovo nádraží, aby nastoupil do osobního vlaku, cestou vyřídil ještě pár e-mailů a zanedlouho vlak opustil na zastávce Dobrovíz. Jeho úkony byly dokonalé do posledního detailu, během pár vteřin před ním stál skládací Brompton. Po šesti minutách poklidné jízdy bylo kolo precizně uchycené ke stojanu na kola před vstupem do headquarters. Svižná chůze kolem hlavní brány u rybníka, pozdrav slunci, společenská místnost a malá tmavá káva jejíž vůně zaplavila celou místnost od dubové podlahy až po nejvyšší místa klenutých stropů. Celou situaci sledovala od lesa srna, přežvykujíci listy jetela. SMS – Mirku nezapomeň dětem prosím vyfotit králíky pa Milada – ano lásko tvůj M. Richard III. a Jeremiáš I. Dva angoráci, kteří mají ve dvoře nejenom výsostné postavení, ale je jim také věnována patřičná péče. Miroslavovy děti je mají zejména v oblibě a není neobvyklé, že zde občas stráví s rodinou jednu, dvě noci v některém z hostovských apartmánů. Sedlina na dně hrnku věštila, že je na čase vydat se do sálu a připravit techniku ve studiu….

Žákův mlýn v Dobrovízi je soubor staveb v místě, kde se stékají 3 potoky. Pozemek je složitý, ale krásný – s rybníkem a náhonem, staletým jasanem a studnou. Taky s kurníkem, včelínem a sadem. Budova stavení pochází ze 16.století, mlýnice a ostatní doplňkové stavby jsou pozdější. K místu přistupujeme s respektem a nové objekty umisťujeme ve stopě těch původních. Jedná se o kombinaci společenského prostoru, ubytování a kanceláří.

 

témaŽákův mlýn DobrovízmístoDobrovízrok2023stupně PDarchitektonická studie, koordinace dalších stupňůstatusstudie stavbyklientsoukromá osobaautor1:1 architekti (Pavla Feistnerová, Tomáš Feistner) a A1 architects (Lenka Křemenová, David Maštálka, Zuzana Sagitariová)spolupráceTereza Váradiováodborná spoluprácestudie zahrady - atelier Flera

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

***

////////////////////////